Velikani Podrinja u jednoj slici

Velikani Podrinja u jednoj slici

Kada pomenemo Stevana Čalića nesumljivo da je prva asocijacija jedna od njegovih najpoznatijih slika "Velikani Podrinja". Naslikana 1937. godine, svojom monumentalnom dimenzijom krasi prostor Narodnog muzeja u Šapcu. Na velikom platnu formata dva i po puta četiri metra, Vuku Karadžiću na poklonjenju naslikani su Stojan Novaković, Janko Veselinović, Laza Lazarević, Karađorđe, ukupno 17 velikana. Postavljena u tri plana od posmatrača, ovo delo najpre je trebalo da bude zastor za đačku pozorištu predstavu u Šabačkoj gimnaziji.

Stevan Čalić je verovatno bio upućen u nekakva slična ostvarenja koja je radio njegov profesor na likovnoj akademiji u Pragu gde je Stevan Čalić studirao. Reč je o Vlahi Bukovcu i njegovoj čuvenoj slici ,,Ilirski preporod,, koja je rađena kao zastor za Kazalište u Zagrebu, te Stevan Čalić odlučuje da sve značajne ličnosti iz istorije, književnosti i kulture srpskog naroda koji su poticali sa ovog našeg podneblja predstavi na slici.

Za slikanje ovako velikih figura na monumentalnom platnu, Stevan Čalić koristio je kao modele ljude iz svog okruženja, pre svega svoje učenike. Tako se na centralnom delu slike pojavljuje žena koja im je donosila sir i mleko i ona u rukama drži klasje i simbolizuje rodnu Pocerinu, dok devojka koja drži cveće u rukama je njegova učenica i ona je simbol lepote Mačve. Slika Velikani ili Slava Podrinja najpre se nalazila u Učiteljskom internatu da bi nakon konzervacije i preseljenja u zgradu muzeja u Šapcu zauzela centralni deo stalne postavke. Umetnički opus Stevana Čalića broji oko 250 slika akvarela i crteža, kao i stotinak ikona za sedam ikonostasa. Bio je slikar ljudi i prirode, emotivan i racionalan, a njegovo delo simbol je najvišeg dometa kulture prve polovine dvadesetog veka.