Kamičak nekad i sad

Kamičak je deo Šapca koji je dobio naziv po rečici Kamičak koja je nekad proticala kroz taj deo grada...

Kamičak nekad i sad

Kamičak je deo Šapca koji je dobio naziv po rečici Kamičak koja je nekad proticala kroz taj deo grada. Krajem sedamdesetih godina dvadesetog veka, rečica Kamičak je zatrpana iz higijenskih i urbanističkih razloga, ali je taj deo grada ostao poznat kao Kamičak. Naselje je nastalo je u vreme srpskih ustanaka, s početka 19. veka, kada se zbog povećanog broja naroda grad širio. Doseljenici i izbeglice naselili su najpre prostor preko raskršća Baira, i taj deo nazvan je Nova čaršija.

Ubrzo zatim naseljava se i desna obala potoka Kamičak prema Majuru. Sa izgradnjom kamičke ćuprije otvoren je put ka Mačvi. Tako se po prvi put u istoriji grad proširio mimo vekovnog prostora, izvan palanke i Baira. Kamičak je ubrzano učestvovao u prvoj urbanizaciji grada od 1830. do 1836. godine, pa je kao i drugi novi krajevi Šapca bio naseljen kućama od jednostavnog materijala. Među prvim naseljima je šezdesetih godina 19. veka dobio i kaldrmu.

Glavna ulica na Kamičku (posleratno ime: ulica Nebojše Jerkovića koja se sada zove Mačvanska) je bila poznata po zanatlijskim i trgovačkim radnjama, kojih je u Šapcu bilo mnogo sve do sredine osamdesetih godina dvadesetog veka. Jedna od većih ulica je Vojvode Putnika. Pre Drugog svetskog rata, Kamičak je imao mnogo malih kuća, mnogi stari Šapčani bi rekli "baš kao onaj Valjevski tešnjar". Tokom rata, Nemci su zapalili skoro sve kuće u naselju. samo su neke bolje kuće opstale iz tog perioda. Takođe, do 1980. godine je ovde bila autobuska stanica, koja je bila bez perona. Prva veća zgrada napravljena na Kamičku je Nova robna kuća, visoka oko 56 metara i sa 13 nivoa. Danas je Kamičak savremeno gradsko naselje