Oružje sudnjeg dana - Enola Gay

Bez obzira na to kakvo je vaše lično mišljenje o bacanju atomskih bombi...

Oružje sudnjeg dana - Enola Gay
Bez obzira na to kakvo je vaše lično mišljenje o bacanju atomskih bombi na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki davne 1945. godine, nema sumnje da je ovaj događaj bio izuzetno bitan u istorijskom smislu. Amerikanci su postali prvi (i na sreću – poslednji) koji su upotrebili atomsko oružje, dok se i danas mogu čuti razne priče koje bi da ponude odgovor na pitanje zbog čega su to uradili. Zvanična, odnosno bolje je reći američka verzija kaže da je na taj način brže završen Drugi svetski rat i da je broj žrtava zapravo bio manji nego što bi to bio u slučaju planiranog kopnenog napada, ali je sigurno veliku ulogu igrala i demonstracija tehnologije pred budućim rivalom u Hladnom ratu, odnosno pred Sovjetskim Savezom.
Sredinom 1945. godine, kada su istraživanja pokazala da Japan nema u planu da se preda i da bi potencijalni kopneni napad rezultirao u milionima žrtava, “Jenkiji“ su počeli sa pripremama da bace atomsku bombu na grad Hirošimu, gde se tada nalazila jedna od najvećih japanskih vojnih baza. Još dok je B-29 bio u prototip fazi, američka vojska je počela da eksperimentiše kako da ga unapredi, kako bi mogao da ponese teže bombe. Kao rezultat tih proba, debitovali su modeli poznati kao “Silverplate“, a imena su dobili zahvaljujući laganoj aluminijskoj školjci čime bi mogli da prelete duže distance između punjenja. Silverplate primerci su bili dodatno olakšani i bez ikakvoj oružja, a posebne modifikacije je pretrpeo pod aviona da bi se lakše utovarilo i bacilo što više smrtonosnog tereta. Tokom rata će, na bazi modela B-29, biti proizvedeno 65 takvih primeraka.
Za glavnog pilota je izabran Pol Tibets, a on je lično odlučio koji će avion iskoristiti za poverenu mu misiju, dok se isti još nalazio na proizvodnoj traci u američkoj saveznoj državi Nebraski. Dao mu je ime Enola Gay po svojoj majci. Avion je zatim promenio nekoliko američkih vojnih baza na manjim ostrvima Pacifika, a takođe je korišćen i za bombardovanje japanskih gradova Kobi i Nagoja. Šestog avgusta 1945. godine, Enola Gay je napustio bazu na Mariana ostrvima na Pacifiku, zajedno sa 4,5 tone teškom atomskom bombom nazvanom Little Boy (Mali dečak).
Ovaj avion nije bio jedini pa su dodatna tri B-29 (nazvana Straight Flush, Jabit III i Full House) poleteli nešto ranije da izvide teren i vremenske uslove, a poslata su i dodatna dva (The Great Artiste i Necessary Evil) kako bi kasnije analizirala urađeni posao. Posle više od šest sati letenja, pilot Tibets je uspeo da ispuni zadati cilj, pa je kasnije stigao i da se vrati u vojnu bazu.
Tri dana potom se desio još jedan nuklearni napad, a ovaj put je Enola Gay korišćen za rano izviđanje vremenskih uslova i nije se nalazio u blizini kada je atomska bomba eksplodirala izvan grada Nagasaki. Avion je zatim na kratko opet služio za testiranje atomskog oružja, a 1946. godine je doniran Smithsonian muzeju.
Narednih petnaestak godina je proveo na otvorenom skladištu, gde su vremenski uslovi definitivno igrali veliku ulogu, da bi zatim bio parkiran u privatni hangar i tu je stajao sve do ranih osamdesetih godina. Smithsonian tada odlučuje da ga restaurira, a do današnjeg dana se nalazi u muzeju u američkoj saveznoj državi Virdžiniji i posetioci mogu da ga vide svakodnevno.