Svi putevi vode u privatnu praksu

Zakon o zdravstvenoj zaštiti dozvoljava lekarima da istovremeno rade i u privatnim i u državnim zdravstvenim ustanovama...

Svi putevi vode u privatnu praksu
Zakon o zdravstvenoj zaštiti dozvoljava lekarima da istovremeno rade i u privatnim i u državnim zdravstvenim ustanovama. Ovo je omogućeno 2005. godine, da bi delimično bilo ograničeno 2008, a onda je ubrzo ponovo dozvoljeno. O „sedenju na dve stolice” nemaju dobro mišljenje pojedinci iz struke, a ni mnogi pacijenti.
Nezadovoljstvo i medicinara i pacijenata dovodi do sve većeg broja privatnih praksi. Nije ništa novo da su građani vrlo ogorčeni jer se često dešava da u bolnicama nema termina, te im jedino ostaje da se leče privatno. Ako se ovako nastavi, gotovo svaka zgrada u Šapcu imaće privatnu ordinaciju, , a to nam govori da nešto nije u redu sa našim zdravstvom.
Praksa u kojoj se od plata izdvaja za javno zdravstvo, rezultira paradoksalnom situacijom da pacijente odbijaju i šalju u privatne ordinacije. Tamo ih neretko šalju isti ti “namrgođeni” lekari koje si već platio od poreza da bi vas ironijom sudbine sa osmehom dočekali u privatnoj praksi! Svakako bi bilo bi super da dobijaš bruto platu pa da lepo biraš gde ćeš da se lečiš – smatraju mnogi. Nepošten i moguće koruptivan istovremen angažman lekara i u privatnoj i u javnoj zdravstvenoj službi već je postao deo uigranog folklora zarade na građanima.Privatne ordinacije pojavljuju se stihijski, ne uzimajući u obzir broj stanovnika i potrebe za određenim specijalnostima medicine i stomatologije. U manjim mestima privatnih ordinacija uopšte nema.
Doktore opterećuje nedovoljan broj zaposlenih lekara u državnoj ustanovi. Osim toga, njihov materijalni integritet i dostojanstvo daleko su veći u privatnoj praksi. Pacijenti su nezadovoljni zbog čekanja za pojedine preglede. Država želi što manji broj ljudi na spisku javnog sektora, čime se jača privatni od kojeg se mogu naplaćivati porezi i doprinosi. Mnogi se sa razlogom pribojavaju daljeg neuređenog „klizanja zdravstva u privatnu praksu”: – Nema termina, samo privatno i ne može se čovek “naplaćati”, a kako onaj ko nema da plati, taj može samo da umre – komentar je jedne sugrađanke na Fejsbuku.