Sve šabačke kafane

Iako se u preterivanju o šabačkim kafanama išlo veoma daleko, činjenica da je u gradu bilo više kafana nego stanovnika nažalost nije tačna...

Sve šabačke kafane

Iako se u preterivanju o šabačkim kafanama išlo veoma daleko, činjenica da je u gradu bilo više kafana nego stanovnika nažalost nije tačna. Ali ipak istorijske činjenice, poput one da je u XIX i sa početka XX veka Šabac bio grad sa najvećim brojem kafana po glavi stanovnika, definitivno "pije vodu-ili nešto drugo".
Šabac je imao preko sto kafana, na svakih sto Šapčana dolazila je jedna kafana.

Za početak beležimo i devedeset kafana: Velika kasina, Beli krst, Zlatni jelen, Zeleni venac, Sopronj, Šopron, Bikić, Baka, LJube Simića, Zora, Balkan, Abisinija, Zlatibor, Slavija, Takovo, Dalmatinac, Grand Hotel, Narodna gostionica, Nova narodna gostionica, Velika gostionica, Prizren, Podrinje, Tamnava, Sarajevo, Grčka kraljiva, Zlatni Prag, Srpska kruna, Deligrad, Gradska pivnica, Petrovgrad, Fruška gora, Kafana Bože Ivanovića, Kafana Tomića, Tunel, Fruška gora, Prnjavor, Stara Srbija, Kafana Djenića, Devet direka, Mačva, Kafana Božića, Beli orao, Mala kasina, Žirovni venca, Amerika, Jugoslavija, Ženeva, Kraljević Marko, Proleće, Tešmanovića, Bele ovce, Šumadija, Zlatna ladja, Kod „Sloge“, Hotel Central, Topčider, Koceljeva, Hadžića han, Rusija, London, Tri grozda, Kriva vrba, Matroz, Kod Plemića, Stanišića, LJočića, Devet Italijana, Bairhan, Velika Srbija, Zlatna česma, Miramare, Laf, Haljduk Veljko, Grkova kafana, Hotel Grand II, Hotel Grand III, Velika Srbija II, Zeleni venca, Port Said i tako dalje. Ali vratimo se na jednu od najpoznatijih "Devet direka".

Devet direka je jedna od najpoznatija kafana iz atavističkog doba Šapca. Gradjena je kao konak kneza Stanka i tako se zvala sve do druge polovine XIX veka. Novi naziv je dobila po devet direka koji su podupirali kafane. Šapčani nisu mogli da izdrže a da je ne nazovu i Jedanaest direka, dodajući i dva stuba ulične rasvete. Devet direka je značajna istorijska kafana, i jedna od najznačajnijih kafana u Srbiji.

U njoj su uredjivanje novine, nalazila se neformalna redakcija Šabačkog glasnika, sklapani su poslovi, sa Mačvanske pijace i trga (koji se zvao Mačvanski trg). Donji deo knez Stankovog konaka odredjen je za kafanu, za goste i lumperaj. Na drugom delu prizemlja je piljarnica (koja gleda ka Mačvanskoj pijaci). Na Gornjem boju su hotelske sobe.

Na mestu Devet direka ce 1934. biti podignut hotel Jugoslavija od strane Ace Kneževica, potomka čuvenog Todora Kneževića, jednog od trojice izdašnih šabačkih trgovaca iz pesme Pošetali šabački trgovci. Hotel Jugoslavija je radjena u visokim staklima, kao salon Evropa i kafana Amerika.

Kafana „Kod devet direka“ je najstarija kafana u Šapcu, radila je od 1864. do 1928. godine