Devojka sa bisernom minđušom

Devojka s bisernom minđušom je portret koji je naslikao holandski slikar Johanes Vermer 1665. godine. Ovu sliku još zovu i "Mona Liza severa“ ili „holandska Mona Liza". Portret se čuva u muzeju u Hagu...

Devojka sa bisernom minđušom

Devojka s bisernom minđušom je portret koji je naslikao holandski slikar Johanes Vermer 1665. godine. Ovu sliku još zovu i "Mona Liza severa“ ili „holandska Mona Liza". Portret se čuva u muzeju u Hagu. Vrlo malo se zna o Vermeru i njegovim delima. Ova slika je potpisana, . Posle restauracije 1994. godine shema boja i tajanstvenost pogleda uveliko je poboljšana.
Kako su se Vermerovi radovi posle njegove smrti jeftino prodavali, godine 1881. kupio ju je Arnoldus Andrijes des Tombe. Portret je bio u vrlo lošem stanju pa ga je des Tombe poklonio muzeju u Hagu 1902. godine. „Devojka sa bisernom minđušom“ prikazuje jednu devojku. Portret je prikazan tako da se vide delovi leđa i portret se završava u predelu devojčinih pazuha. Devojka nosi žuto- smeđu jaknu ispod koje je vidljiva i naglašena bela kragna bluze. Jakna je kontrast prema plavom turbanu na glavi devojke koji se završava jednom žutom padajućom maramom. U 17. veku su turbani bili jako prošireni delovi odeće u Evropi. Naročito je naglašena perla na uhu devojke, koja deluje u vidu svetleće tačke na slici. Pogled devojke je usmeren na posmatrača slike i ona kao da ga gleda. Usta su joj blago otvorena, a koso položeni položaj glave nagoveštava određeno odsustvo misli. Devojčini obasjani obraz, kapci i usne su odmah prepoznatljivi kao Vermerovo delo zbog maestralnog prikaza svetla. Akademici su se divili načinu na koji je nos i dalji obraz pretapaju u svetlosti i načinu na koji Vermer tonovima svetlosti i senke dočarava bliže crte lica svojih subjekata. Slično tome, svetloružičasti i beli pramenovi svetlosti na njenim usnama ih čine naizgled vlažnim i punim, doprinoseći misticizmu ove slike. Publika je ostavljena s pitanjem da li je ona zatečena u priči ili je prosto stala da uzme dah.