Dan primirja - sećanje ili apoteoza užasa?

Na današnji dan 11. novembra. 1918. u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat

Dan primirja - sećanje ili apoteoza užasa?

Na današnji dan 11. novembra. 1918. u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.  “Ako se upitamo treba li na ljudski rod gledati kao na dobar ili loš soj, ja moram da priznam: nemamo se čime pohvaliti.” zborio je Immanuel Kant.  

Dok je još trajao, Veliki rat je nazvan „ratom koji će okončati sve ratove“. Za četiri ratne godine poginulo je oko devet miliona vojnika i oko sedam miliona civila. Ranjeno je oko 21 milion vojnika, od kojih su mnogi ostali invalidi. Tokom rata korišćeno je biološko i hemijsko oružje, kao i artiljerija velikog kalibra. Prvi put su izvršena bombardovanja iz vazduha, a borbe su uglavnom bile rovovske. Istoričari su procenili da je tokom rata ispaljeno oko 850 miliona granata.

Nijedan raniji rat nije imao takav uticaj na Evropu. Tokom rata raspale su se četiri carevine, Nemačka, Austrougarska, Otomanska i Ruska. Prve tri su izgubile rat, a u Rusiji je izvršena boljševička revolucija. Pale su i četiri dinastije, Hoencolerni (Hohenzollern), Habzburzi , Osmanlije  i Romanovi . Srbija je, prema Konferenciji mira u Parizu 1919. godine, izgubila više od 1,2 miliona ljudi, odnosno 28 odsto stanovnika. Od toga su 845.000 bili civili. Poraz Nemačke u Prvom svetskom ratu inspirisao je Hitlera na pokretanje Drugog svetskog rata, koji je po užasima nadmašio prethodni.