Da li je u Šapcu moguć Ekološki akcident?

U svetlu novih događaja koje su uzdrmale javnost, najkraći odovor bi bio, da...

Da li je u Šapcu moguć Ekološki akcident?
U svetlu novih događaja koje su uzdrmale javnost, najkraći odovor bi bio, da. Izlivanje amonijaka iz prevrnute cisterne je scenario koji smo doživeli na svojoj sopstvenoj koži još davne 1986. godine. kada je železnička cisterna sa 43 tone amonijaka zakačila nadvožnjak koji vodi na novi most preko Save. Situacija je bila toliko ozbiljna da se razmišljalo o potpunoj evakuaciji grada.
 
Punih 18 sati borilo se sa isticanjem amonijaka. Otvor na oštećenom ventilu nije mogao da se zatvori, jer je cisterna bila punjena pod jakim pritiskom, a konvoj nije smeo da se pomera da se ne bi izazvalo varničenje i eksplozija. Izlivanja amonijaka su dobro zapamtili svi malo stariji građani koji su se te večeri zatekli u gradu. U ulicama Kajmakčalanska, Pop Lukina i Sinđelićeva tada je zabeležena koncentracija amonijaka u vazduhu od 530 miligrama po kubnom metru, a dozvoljena količina je iznosila 0,2 miligrama. Podsećamo vas da je Amonijak gas, a njegova osnovna karakeristika je da lako reaguje sa vodom i tada prelazi u amonijak-hidoksid. Važno je istaći da je amonijak lakši od vazduha i on se onda vrlo lako širi. Sa aspekta živote sredine opasnost je ogromna.
 
Bez obzira u kom je agregatnom stanju, amonijak je visoko toksično jedinjenje koje može da izazove trovanje koje dovodi do zagušenja i gušenja, a u zavisnosti od količine, i smrt. Da akcidenti ovakve vrste i nisu baš takva retkost dokazuje nam skoro identična situacija koja se desila 2019. godine, kompozicija teretnog voza sa fosfornom kiselinom iskliznula je sa koloseka u Šapcu.Nesreća se dogodila na delu pruge koji vodi od gradske železničke stanice prema kompleksu „Elixira“, a od 12 vagona sa šina su iskliznuli šesti i sedmi. Na svu sreću vagoni se nisu prevrnuli, pa tečnost nije dospela u dodir sa spoljašnjom sredinom. Voz se kretao brzinom svega 10 kilometara na sat jer je još uvek bio na staničnom koloseku, a i inače ovo je praksa svih teretnih vozova kada se kroz naseljeni deo grada kreću ka industrijskoj zoni. Fosforna kiselina putovala je takođe iz Bugarske i trebalo je da bude dopremljena u fabriku mineralnih đubriva.Sve ove stavke nažalost idu u prilog
činjenici da građani imaju itekako valjani razlog za strah i pored svih uveravanja u suprotno. Scenario koji se noćas desio u Zaječaru i pre neki dan u Pirotu je nešto što će se nažalost ponavljati u doglednoj budućnosti, posebno u mestima za razvijenom hemijskom industrijom. Nedostatak "ozbiljnih" bezbedonosnih protokola u ovoj oblasti, devastirana saobraćajna infrastruktura, nemarnost i neuređenost, nažalost, uvek daju isti rezultat, "ekološki akcident".